2008-09-06 Jan Kristian Haugland Norgesmester 2008

Jan Kristian viste nok en gang at han er tilbake i god Othello-form, og gikk seirende ut av finalen mot Martin Ødegård. Finalepartiet ble overført live på www.liveothello.com, og etter kommentarene underveis å dømme vekslet stillingen frem og tilbake. Det ble således en spennende avslutning på NM både for deltakerne og de som fulgte finalen live på nettet.

Finale: Jan Kristian Haugland - Martin Ødegård 33-31

Finalepartiet og flere partier ligger ute på www.liveothello.com

I innledende runder spilte Martin og Jan Kristian uavgjort, men Martin skulle egentlig 
ha vunnet det partiet. Han glemte nemlig å snu en brikk i siste trekket, og ville ha vunnet 
33-31 hvis han ikke hadde glemt det. Og hadde han ikkeglemt det, ville Harald Raa kommet 
til finalen i stedet for Jan Kristian. Og da er det ikke godt å si hvem som hadde vunnet NM... 
På den annen side, hadde han husket å snu brikken hadde gjerne paringen i senere runder
blitt anderledes, så det blir egentlig bare spekulasjoner om hva som ville skjedd om Martin
hadde husket å snu den siste brikken!

Men Martin vil sikkert for fremtiden huske å snu ALLE brikkene sine, og glemmer han det vil 
helt sikkert Harald minne ham på det...

Uansett var det hyggelig å se Jan Kristian tilbake i godt othello-slag etter lengre opphold
(riktignok vant han både Lyn-NM og Bergen Open før sommeren...). Kanskje lite granne rusten
i spillingen sin som følge av det lange oppholdet, men det regner vi med retter seg til VM!

Og veldig hyggelig var det også med 2 debutanter i NM! Det setter alltid en liten spiss på
turneringer når det er med debutanter.


Ranking of the 11 players after round 7:

  1:   6.5 pts [442.5]   ODEGARD Martin (2560) {N}
  2:   5.5 pts [439.5]   HAUGLAND Jan Kristian (1868) {N}
  3:   5.  pts   [447]   RAA Harald (2507) {N}
                 [392]   KJELLSTADLI Jonas (1953) {N}
  5:   4.  pts   [392]   BOE Alexander (1878) {N}
               [386.5]   BERG Robert (1993) {N}
  7:   3.  pts [338.5]   SKOGEN Tor Birger (1802) {N}
               [328.5]   SAWALA Rita (2577) {N}
               [297.5]   PEDERSEN Halvor (2595) {N} BESTE DEBUTANT
 10:   2.  pts [266.5]   OLSEN Mona Christin (2588) {N}
 11:   1.  pt  [203.5]   OLSEN Linda (2593) {N}


Results of round 1 :

 1  HAUGLAND Jan Kristian (1868) -- RAA Harald            (2507)  22/42
 2  SKOGEN Tor Birger     (1802) -- BOE Alexander         (1878)  20/44
 3  ODEGARD Martin        (2560) -- SAWALA Rita           (2577)  51/13
 4  OLSEN Mona Christin   (2588) -- KJELLSTADLI Jonas     (1953)  18/46
 5  BERG Robert           (1993) -- OLSEN Linda           (2593)  64/00

 PEDERSEN Halvor       (2595)

Results of round 2 :

 1  KJELLSTADLI Jonas     (1953) -- PEDERSEN Halvor       (2595)  49/15
 2  RAA Harald            (2507) -- BERG Robert           (1993)  47/17
 3  BOE Alexander         (1878) -- ODEGARD Martin        (2560)  19/45
 4  SAWALA Rita           (2577) -- SKOGEN Tor Birger     (1802)  37/27
 5  OLSEN Linda           (2593) -- HAUGLAND Jan Kristian (1868)  15/49

 OLSEN Mona Christin   (2588)

Results of round 3 :

 1  ODEGARD Martin        (2560) -- RAA Harald            (2507)  42/22
 2  BERG Robert           (1993) -- KJELLSTADLI Jonas     (1953)  21/43
 3  PEDERSEN Halvor       (2595) -- SAWALA Rita           (2577)  38/26
 4  HAUGLAND Jan Kristian (1868) -- OLSEN Mona Christin   (2588)  42/22
 5  BOE Alexander         (1878) -- OLSEN Linda           (2593)  63/01

 SKOGEN Tor Birger     (1802)

Results of round 4 :

 1  KJELLSTADLI Jonas     (1953) -- ODEGARD Martin        (2560)  18/46
 2  RAA Harald            (2507) -- BOE Alexander         (1878)  36/28
 3  PEDERSEN Halvor       (2595) -- HAUGLAND Jan Kristian (1868)  05/59
 4  OLSEN Mona Christin   (2588) -- SKOGEN Tor Birger     (1802)  11/53
 5  SAWALA Rita           (2577) -- BERG Robert           (1993)  24/40

 OLSEN Linda           (2593)

Results of round 5 :

 1  ODEGARD Martin        (2560) -- HAUGLAND Jan Kristian (1868)  32/32
 2  RAA Harald            (2507) -- KJELLSTADLI Jonas     (1953)  28/36
 3  SKOGEN Tor Birger     (1802) -- BERG Robert           (1993)  15/49
 4  BOE Alexander         (1878) -- PEDERSEN Halvor       (2595)  51/13
 5  OLSEN Linda           (2593) -- OLSEN Mona Christin   (2588)  22/42

 SAWALA Rita           (2577)

Results of round 6 :

 1  BERG Robert           (1993) -- ODEGARD Martin        (2560)  26/38
 2  HAUGLAND Jan Kristian (1868) -- KJELLSTADLI Jonas     (1953)  54/10
 3  PEDERSEN Halvor       (2595) -- RAA Harald            (2507)  06/58
 4  OLSEN Mona Christin   (2588) -- SAWALA Rita           (2577)  19/45
 5  SKOGEN Tor Birger     (1802) -- OLSEN Linda           (2593)  51/13

 BOE Alexander         (1878)


Results of round 7 :

 1  ODEGARD Martin        (2560) -- SKOGEN Tor Birger     (1802)  41/23
 2  HAUGLAND Jan Kristian (1868) -- BOE Alexander         (1878)  49/15
 3  KJELLSTADLI Jonas     (1953) -- SAWALA Rita           (2577)  45/19
 4  RAA Harald            (2507) -- OLSEN Mona Christin   (2588)  64/00
 5  OLSEN Linda           (2593) -- PEDERSEN Halvor       (2595)  08/56

 BERG Robert           (1993)